PROJECT  Β3 ΛΥΚΕΙΟΥ

ΘΕΜΑ: ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΜΕ

Υπεύθυνος καθηγητής: Βενέδικτος Θεολογίτης ΠΕ09

Β΄ Τετράμηνο

συνεχίζεται το ίδιο project από το Α΄ τετράμηνο

Ερευνητικά Ερωτήματα των ομάδων του τμήματος:

• Τι είχαμε, τι χάσαμε; Ιστορική αναδρομή για το παλιό σχολείο.

• Από την Ακαδημία του Πλάτωνα στη …Γκράβα ή από τον κοντυλοφόρο στον διαδραστικό πίνακα. Ιστορική εξέλιξη των σχολικών κτιρίων αλλά και των παιδαγωγικών.

• Ποιοι πολιτιστικοί, εργαστηριακοί, αθλητικοί χώροι είναι απαραίτητοι σε ένα σύγχρονο σχολείο; Ελληνική και διεθνής πραγματικότητα.

• Πως πρέπει να είναι τα σύγχρονα σχολικά κτίρια για τα ΑΜΕΑ; Πόσο εφικτό είναι να αποφεύγονται τα ατυχήματα στο σχολείο;

• Πόσο εφικτό είναι ένα σχολείο φιλικό στο περιβάλλον – χαμηλή κατανάλωση ενέργειας- και γιατί όχι ένα βιοκλιματικό σχολείο; Ελληνική και διεθνής πραγματικότητα.

• Πως θέλουμε το καινούργιο μας σχολείο στην περιοχή;

• Ζητούμενο των εκπαιδευτικών συστημάτων είναι η χαρά της γνώσης ή η σύνδεση  του σχολείου με την αγορά εργασίας;

• Ποια η σχέση των κλίσεων και των επιθυμιών του μαθητή με τις εγκύκλιες σπουδές;

• Η παιδεία είναι επένδυση;

Αρχική | Τμήμα Α1 | Τμήμα Α2 | Τμήμα Β1 | Τμήμα Β2 | Τμήμα Β3